7 kroków postępowania po kontuzji

Sporty walki to wspaniała pasja, lecz niestety związana z ryzykiem kontuzji. Na uraz są narażeni zawodowcy jak i początkujący adepci sportów związanych z walką. Prawdopodobieństwo urazu jest różne, ale postępowanie po urazie dla obydwu grup jest takie samo.

Aby zminimalizować ryzyko komplikacji należy postępować według wyznaczonego protokołu PRICEMM:

P­ – protection­ – ochrona, odciążenie, unieruchomienie (kule, temblak,bandaż lub gips).Należy ograniczyć ruchy uszkodzonej okolicy

R – rest ­- odpoczynek,­ ograniczenie aktywności ogólnej i lokalnej (przerwanie treningu)

 – ice­ – lód, chłodzenie okolicy urazu przez 20 minut co dwie godziny. Chłodzenie należy zacząć jak najszybciej po urazie

C­  – compresion­ – ucisk (bandaż elastyczny), lecz nie zbyt mocno

E­ – elevation­ – elewacja,­ uniesienie kończyny powyżej serca

M­  – medication­ – farmakologia (leki przeciwzapalne, przeciwbólowe)

M­  – modulalities­ – czynniki modulujące proces zapalny nie wcześniej ni 48­/72 h od urazu (laser, pole magnetyczne, prąd, techniki drenażowe)

Jest to pierwsza pomoc bezpośrednio po urazie. Po zastosowaniu się do wytycznych należy udać się do lekarza w celu dokładnej diagnostyki.

Po każdym urazie wskazana jest rehabilitacja w celu poprawy ruchomości (tkanek miękkich, stawu) i stabilizacji. Po kontuzji występuje zjawisko kompensacji (zaburzenie ruchomości w innej okolicy), by chronić miejsce uszkodzone. Skutkiem tego jest funkcjonowanie w błędnym wzorcu, co wiąże się z możliwością wystąpienia przeciążeń, oraz innych kontuzji.

opracował mgr Piotr Durzyński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.